Data de livrare: Marti, 07.04.2026
Cablul electric AC2XABY-F este destinat transportului energiei electrice în instalații de joasă tensiune, fiind prevăzut cu conductor din aluminiu, izolație din polietilenă reticulată (XLPE) și manta din PVC.
Construcția armată oferă protecție mecanică ridicată și durabilitate în exploatare, fiind potrivit pentru montaj în diverse medii.
| Caracteristică | Valoare |
|---|---|
| Tip produs | Cablu electric |
| Tip cablu | AC2XABY-F |
| Material conductor | Aluminiu |
| Material manta | XLPE / PVC |
| Greutate aprox. (kg/UM) | 0.942 |
| Lungime | 1 m |
| Multiplu comandă | 1 ml |
| Număr fire | 5 |
| Secțiune (mm) | 5x16 |
| Tensiune nominală Uo/U | 0.6/1 kV |
| Temperatură maximă conductor | +90°C |
| Temperatură scurtcircuit | +250°C (max. 5 sec) |
| Temperatură montaj | minim -5°C |
| Temperatură exploatare | -40°C … +90°C |
| Tensiune de încercare | 4 kV / 5 min |
| Rază minimă de curbură | 12 x diametrul cablului |
| Rezistență la flacără | SR EN 60332-1-2 / SR EN 60332-3-24 |
| Standard de referință | SR CEI 60502-1 |