Data de livrare: maine, 07.04.2026
Siguranța automată MCB 1P, 6A, curba B, 4.5kA din seria Ex9BS este destinată protecției circuitelor electrice împotriva suprasarcinilor și scurtcircuitelor, fiind potrivită pentru utilizare în instalații rezidențiale, comerciale sau industriale. Dispozitivul asigură o protecție sigură și eficientă a circuitelor monofazate din tablourile de distribuție.
Mini-întreruptoarele din gama Ex9BS pot fi combinate cu o gamă variată de accesorii, precum contacte auxiliare de poziție și semnalizare a declanșării, bobine de declanșare, bobine de minimă tensiune, bobine de declanșare la supratensiune sau blocuri diferențiale atașabile. Se pot utiliza diferite combinații de accesorii, cu posibilitatea montării a până la trei unități de contacte auxiliare și/sau semnalizare declanșare, precum și două unități pentru bobine.
Disjunctorul are caracteristică de declanșare tip B, fiind potrivit în special pentru circuite cu sarcini rezistive sau cu curenți de pornire reduși, precum circuitele de iluminat.
| Caracteristică | Valoare |
|---|---|
| Tip produs | Siguranță automată / disjunctor MCB |
| Serie | Ex9BS |
| Caracteristică declanșare | Curba B |
| Număr poli (total) | 1 |
| Poli protejați | 1 |
| Curent nominal | 6 A |
| Tensiune nominală | 230 V |
| Capacitate de rupere la scurtcircuit (EN 60898, 230 V) | 4.5 kA |
| Capacitate de rupere la scurtcircuit (EN 60898, 400 V) | 4.5 kA |
| Tip tensiune | AC |
| Limită clasă curent | 3 |
| Frecvență | 50 – 60 Hz |
| Comutare simultană N | Nu |
| Categoria de supratensiune | III |
| Grad de poluare | 2 |
| Distanță modulară | 1 modul |
| Adâncime montaj | 72 mm |
| Posibilitate montare accesorii | Da |
| Grad de protecție | IP20 |
| Pierdere de putere | 2.5 W |
Numar Poli:: 1P
Curent Nominal (a):: 6A
Curba De Declansare:: B
Capacitate De Rupere:: 4.5kA