Data de livrare: maine, 07.04.2026
Siguranța automată MCB 3P+N, 10A, curba C, 4.5kA din seria Ex9BS este proiectată pentru protecția circuitelor electrice trifazate împotriva suprasarcinilor și scurtcircuitelor, fiind potrivită pentru instalații industriale, comerciale și rezidențiale. Dispozitivul asigură protecția eficientă a celor trei faze și permite comutarea simultană a conductorului neutru (N), oferind o izolare completă a circuitului.
Mini-întreruptoarele automate din gama Ex9BS pot fi combinate cu o gamă largă de accesorii, precum contacte auxiliare de poziție și semnalizare a declanșării, bobine de declanșare, bobine de minimă tensiune, bobine de declanșare la supratensiune sau blocuri diferențiale atașabile. Sistemul modular permite utilizarea mai multor configurații, cu posibilitatea montării a până la trei unități de contacte auxiliare și/sau semnalizare declanșare, precum și două unități pentru bobine.
Disjunctorul are caracteristică de declanșare tip C, fiind recomandat pentru circuite cu curenți de pornire moderat mai mari, precum cele care alimentează motoare mici, echipamente electrice sau alte consumatoare trifazate.
| Caracteristică | Valoare |
|---|---|
| Tip produs | Siguranță automată / disjunctor MCB |
| Serie | Ex9BS |
| Caracteristică declanșare | Curba C |
| Număr poli (total) | 4 |
| Număr poli protecție | 3 |
| Curent nominal | 10 A |
| Tensiune nominală | 400 V |
| Capacitate de rupere la scurtcircuit (EN 60898, 230 V) | 4.5 kA |
| Capacitate de rupere la scurtcircuit (EN 60898, 400 V) | 4.5 kA |
| Tipul tensiunii | AC |
| Limită clasă curent | 3 |
| Frecvență | 50 – 60 Hz |
| Comutarea simultană a N-ului | Da |
| Categoria de supratensiune | III |
| Grad de poluare | 2 |
| Distanța dintre echipamentele modulare | 4 module |
| Adâncime montare | 74 mm |
| Se pot monta echipamente suplimentare | Da |
| Grad de protecție | IP20 |
| Pierdere de putere | 7.2 W |
Numar Poli:: 3P+N
Curent Nominal (a):: 10A
Curba De Declansare:: C
Capacitate De Rupere:: 4.5kA