Data de livrare: Marti, 07.04.2026
Această siguranță automată MCB bipolară 1P+N este destinată protecției circuitelor monofazate împotriva suprasarcinii și scurtcircuitului, fiind potrivită pentru instalații electrice rezidențiale și comerciale. Curentul nominal de 16A o recomandă pentru circuite de iluminat, prize cu sarcină mică sau circuite de comandă.
Curba de declanșare B asigură reacție rapidă la supracurenți, fiind ideală pentru circuite cu sarcini sensibile și fără curenți mari de pornire. Configurația 1P+N permite întreruperea simultană a fazei și a nulului, oferind un nivel suplimentar de protecție.
Face parte din gama Ex9PN și permite montarea unei game largi de accesorii: contacte auxiliare de poziție, contacte de semnalizare declanșare, bobine de declanșare, bobine de minimă tensiune sau supratensiune. Se pot monta până la 3 unități de contacte auxiliare și 2 unități pentru bobine, pentru adaptare facilă la diverse aplicații.
| Caracteristică | Valoare |
|---|---|
| Tip produs | Siguranță automată (disjunctor) MCB |
| Configurație | 1P + N |
| Număr poli total | 2 |
| Poli protecție | 1 |
| Curent nominal | 16 A |
| Tensiune nominală | 230 V |
| Frecvență | 50 – 60 Hz |
| Caracteristică declanșare | Curba B |
| Capacitate rupere EN 60898 la 230 V | 6 kA |
| Capacitate rupere EN 60898 la 400 V | 6 kA |
| Tip tensiune | AC |
| Clasă limitare curent | 3 |
| Comutare simultană N | Da |
| Categoria de supratensiune | 3 |
| Grad de poluare | 2 |
| Distanță modulară | 1 modul |
| Adâncime montaj | 74 mm |
| Grad de protecție | IP20 |
| Putere disipată | 3.2 W |
| Montaj accesorii | Da |
Numar Poli:: 1P+N
Curent Nominal (a):: 16A
Curba De Declansare:: B
Capacitate De Rupere:: 6kA