Data de livrare: poimaine, 07.04.2026
Această doză de aparat rezistentă la foc este proiectată pentru instalarea în pereți cu protecție la incendiu, menținând integritatea și performanța acestora chiar și după montarea echipamentelor electrice. Este compatibilă cu pereți cu clasificare EI30–EI90, inclusiv cu structuri din lemn, pereți cu panouri din lemn sau pereți tip timber frame.
Datorită tehnologiei AFS evaluate, doza asigură o rezistență ridicată la foc și permite realizarea instalațiilor electrice fără a compromite nivelul de protecție al pereților. Poate fi instalată inclusiv față în față în pereți, începând cu o grosime minimă a peretelui de 100 mm, fără a afecta siguranța la incendiu.
Intrările pentru cabluri și tuburi sunt fără unelte, ceea ce simplifică montajul și reduce timpul de instalare. De asemenea, doza menține și performanța de izolare fonică a peretelui, fiind potrivită pentru pereți cu izolare acustică de până la 69 dB.
Produsul poate fi combinat cu alte doze similare sau cu doze de legătură, oferind flexibilitate în realizarea instalațiilor electrice complexe. În plus, cu ajutorul capacului special de protecție la foc, poate fi utilizată și ca doză de derivare.
| Caracteristică | Valoare |
|---|---|
| Tip produs | Doză aparat rezistentă la foc |
| Tip montaj | Încastrat |
| Adâncime | 49 mm |
| Diametru gaură montaj | Ø 68 mm |
| Grosime panou compatibil | până la 7 – 40 mm |
| Distanță între șuruburi | 60 mm |
| Intrări tub | până la M25 – 2 |
| Intrări cablu | până la Ø 13 mm – 6 |
| Conectori de suport incluși | 5 / pachet |
| Clasificare rezistență foc | F30 – F90 / EI30 – EI90 |
| Compatibilitate pereți | inclusiv F30-B – F90-B |
| Izolare fonică | până la 69 dB |
| Halogen-free | Da |
| Certificare DIBt | Z-19.21-2693 |
| Certificare ETA | ETA-22/0129 |
Tip Montaj: Incastrat