Data de livrare: poimaine, 07.04.2026
Siguranța automată MCB 1P, 10A, curba C, 4.5kA din seria Ex9BS este destinată protecției circuitelor electrice împotriva suprasarcinilor și scurtcircuitelor, fiind utilizată în instalații rezidențiale, comerciale și industriale. Dispozitivul asigură protecția circuitelor monofazate din tablourile de distribuție și contribuie la funcționarea sigură a instalațiilor electrice.
Mini-întreruptoarele automate din gama Ex9BS pot fi combinate cu o gamă variată de accesorii, precum contacte auxiliare de poziție și semnalizare a declanșării, bobine de declanșare, bobine de minimă tensiune, bobine de declanșare la supratensiune sau blocuri diferențiale atașabile. Sistemul modular permite utilizarea mai multor combinații de accesorii, putând fi montate până la trei unități de contacte auxiliare și/sau semnalizare declanșare, precum și două unități pentru bobine.
Disjunctorul are caracteristică de declanșare tip C, fiind potrivit pentru circuite cu curenți de pornire moderat mai mari, precum cele care alimentează echipamente electrice, motoare mici sau diverse aparate electrocasnice.
| Caracteristică | Valoare |
|---|---|
| Tip produs | Siguranță automată / disjunctor MCB |
| Serie | Ex9BS |
| Caracteristică declanșare | Curba C |
| Număr poli (total) | 1 |
| Număr poli protecție | 1 |
| Curent nominal | 10 A |
| Tensiune nominală | 230 V |
| Capacitate de rupere la scurtcircuit (EN 60898, 230 V) | 4.5 kA |
| Capacitate de rupere la scurtcircuit (EN 60898, 400 V) | 4.5 kA |
| Tipul tensiunii | AC |
| Limită clasă curent | 3 |
| Frecvență | 50 – 60 Hz |
| Comutarea simultană a N-ului | Nu |
| Categoria de supratensiune | III |
| Grad de poluare | 2 |
| Distanța dintre echipamentele modulare | 1 modul |
| Adâncime montare | 72 mm |
| Se pot monta echipamente suplimentare | Da |
| Grad de protecție | IP20 |
| Pierdere de putere | 1.8 W |
Numar Poli:: 1P
Curent Nominal (a):: 10A
Curba De Declansare:: C
Capacitate De Rupere:: 4.5kA