Data de livrare: poimaine, 07.04.2026
Siguranța automată MCB 1P, 50A, curba C, 4.5kA din seria Ex9BS este proiectată pentru protecția circuitelor electrice împotriva suprasarcinilor și scurtcircuitelor, fiind potrivită pentru aplicații rezidențiale, comerciale și industriale. Acest tip de disjunctor este utilizat în tablouri de distribuție pentru protejarea circuitelor monofazate.
Mini-întreruptoarele automate din gama Ex9BS pot fi combinate cu o gamă variată de accesorii, precum contacte auxiliare de poziție, module de semnalizare a declanșării, bobine de declanșare, bobine de minimă tensiune, bobine de declanșare la supratensiune sau blocuri diferențiale atașabile. Sistemul modular permite realizarea mai multor configurații, cu posibilitatea montării a până la trei unități de contacte auxiliare și/sau semnalizare declanșare, precum și două unități pentru bobine.
Disjunctorul are caracteristică de declanșare tip C, fiind recomandat pentru circuite cu curenți de pornire moderat mai mari, cum sunt cele care alimentează echipamente electrice, motoare mici sau aparate electrocasnice.
| Caracteristică | Valoare |
|---|---|
| Tip produs | Siguranță automată / disjunctor MCB |
| Serie | Ex9BS |
| Caracteristică declanșare | Curba C |
| Număr poli (total) | 1 |
| Număr poli protecție | 1 |
| Curent nominal | 50 A |
| Tensiune nominală | 230 V |
| Capacitate de rupere la scurtcircuit (EN 60898, 230 V) | 4.5 kA |
| Capacitate de rupere la scurtcircuit (EN 60898, 400 V) | 4.5 kA |
| Tipul tensiunii | AC |
| Limită clasă curent | 3 |
| Frecvență | 50 – 60 Hz |
| Comutarea simultană a N-ului | Nu |
| Categoria de supratensiune | III |
| Grad de poluare | 2 |
| Distanța dintre echipamentele modulare | 1 modul |
| Adâncime montare | 72 mm |
| Se pot monta echipamente suplimentare | Da |
| Grad de protecție | IP20 |
| Pierdere de putere | 4.7 W |
Numar Poli:: 1P
Curent Nominal (a):: 50A
Curba De Declansare:: C
Capacitate De Rupere:: 4.5kA