Data de livrare: poimaine, 07.04.2026
Disjunctorul MCB 2P 16A oferă protecție sigură pentru circuite bifazate, cu capacitate de rupere 6 kA și curbă B, compatibil pentru montaj pe șină DIN.
| Proprietate | Detalii |
|---|---|
| Număr poli | 2 P |
| Tip pol | 2 P |
| Număr poli protejați | 2 |
| Curbă | B |
| Curent nominal | 16 A |
| Tensiune nominală AC | 230 / 400 V |
| Tip tensiune | AC |
| Frecvență | 50/60 Hz |
| Tensiune de izolare | 500 V |
| Rezistență la impuls | 4000 V |
| Capacitate nominală de decuplare | 6 kA |
| Capacitate de rupere | 6 kA |
| Prag funcționare termală AC | 1,13 / 1,45 In |
| Prag comutare magnetic AC | 3 / 5 In |
| Curent nominal la temperaturi diferite | -25°C: 22,2 A, 0°C: 19,66 A, 25°C: 17,13 A, 40°C: 15,6 A, 70°C: 12,56 A |
| Factori de corecție | 2 dispozitive: 1, 3: 0,95, 4-5: 0,9, 6: 0,85; declanșare magnetică 60 Hz:1, 100 Hz:1,1, 200 Hz:1,2, 400 Hz:1,5 |
| Dimensiuni (L x l x H) | 35 x 70 x 83 mm |
| Pierdere de putere | Total: 4,2 W, pe pol: 2,15 W |
| Rezistență electrică / mecanică | 4000 cicluri / 20000 operații |
| Conexiune superioară | Șurub, cuplu 2,8 Nm |
| Conexiune inferioară | BIconnect |
| Secțiune conductor rigid | 1 – 35 mm² |
| Secțiune conductor flexibil | 1 – 25 mm² |
| Protecție | IP20 |
| Temperaturi de utilizare | -25…70 °C |
| Clasa de limitare energie | I²t 3 |
| Altitudine maximă | 2000 m |
| Temperatura de depozitare | -25…80 °C |
| Standarde | EN 60898-1, directiva DEEE |
Numar Poli:: 2P
Curent Nominal (a):: 16A
Capacitate De Rupere:: 6kA
Curba De Declansare:: B
Numar Module: 2