Data de livrare: poimaine, 07.04.2026
Protejează instalațiile electrice cu 4 poli împotriva curenților reziduali și scurtcircuitelor, cu declanșare rapidă și sigură. Permite comutarea simultană a conductorului neutru și are montaj simplu pe șină DIN. Sigilabil și prevăzut cu port pentru etichetă, ideal pentru aplicații industriale sau clădiri mari.
| Caracteristică | Valoare |
|---|---|
| Tip produs | Întrerupător diferențial RCCB |
| Poziție neutră | Dreapta |
| Număr poli | 4 P |
| Tip de montaj | Șină DIN |
| Comutare simultană N-neutru | Da |
| Sigilabil | Da |
| Compatibil montaj șină DIN | Da |
| Tensiune nominală | 230 / 400 V AC |
| Tip tensiune alimentare | AC |
| Frecvență | 50 Hz |
| Tensiune izolare | 500 V |
| Rezistență la impuls | 4000 V |
| Curent rezidual | 30 mA |
| Curent nominal | 40 A |
| Putere curent supratensiune (8/20 μs) | 0,25 kA |
| Capacitate de rupere și deschidere | 1,5 kA |
| Curent scurtcircuit conform EN 61008-1 | 6 kA |
| Putere disipată totală | 6,5 W |
| Putere disipată per pol | 2,3 W |
| Durata de viață electrică | 2000 cicluri |
| Durata de viață mecanică | 4000 operațiuni |
| Dimensiuni (îxîl) | 70 x 83 x 70 mm |
| Dimensiune construcție DIN | 1 |
| Cuplu de montare | 2,8 Nm |
| Conexiune cablu flexibil | 1–16 mm² |
| Conexiune cablu rigid | 1–25 mm² |
| Tip conexiune | Tehnică de înfiletare |
| Port etichetă | Da |
| Standarde | EN 61008-1 |
| Conform WEEE | Afectat |
| Protecție | IP20 |
| Tip curent rezidual | A |
| Temperatura lucru | -25…40 °C |
| Temperatura depozitare/transport | -55…70 °C |
| Grad de poluare | 2 |
| Altitudine maximă | 2000 m |
Tip Produs: Sigurante diferentiale RCCB
Curent Nominal (a):: 40A
Curent Rezidual (ma):: 30mA
Clasa De Protectie (tip):: A
Capacitate De Rupere:: 4.5kA